190 מיליון שקל להתחדשות עירונית באזורים שנפגעו במלחמה

התקציב יתחלק בין הצפון והדרום, במטרה לתמרץ ביצוע פרויקטים שאינם רווחיים מספיק ליזמים

קשת בענן מעל קיבוץ בארי. צילום: מתוך ויקיפדיהקשת בענן מעל קיבוץ בארי. צילום: מתוך ויקיפדיה


הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית הכריזה על תוכנית חדשה לשיקום האזורים שנפגעו במלחמה. התוכנית כוללת מענקים בסך 190 מיליון שקלים לעידוד פרויקטי פינוי-בינוי באזורים אלה.

התוכנית מתחלקת לשני חלקים עיקריים: 90 מיליון שקל יוקצו לפרויקטים באשקלון, ו-100 מיליון שקל יופנו ליישובי הצפון. מטרת המענקים היא לאפשר ביצוע פרויקטים שאינם רווחיים מספיק עבור יזמים פרטיים.

יש לציין כי מהלך זה הוא חלק מתוכנית רחבה יותר לשיקום הצפון, שאושרה לאחרונה בממשלה. התוכנית הכוללת מקצה 1.4 מיליארד שקלים למיגון האזור, כאשר חלק מהכספים יופנו גם לבניית דירות חדשות וממוגנות במסגרת פרויקטי פינוי-בינוי.

שר הבינוי והשיכון, יצחק גולדקנופף, הדגיש את חשיבות ההתחדשות העירונית בשיקום האזורים שנפגעו ואמר: "זו הזדמנות לחדש מבנים ישנים ולשפר את המיגון באזורים אלה. המענקים מאפשרים לנו להביא את בשורת ההתחדשות גם לאזורים שבהם הרווחיות נמוכה יותר".

אלעזר במברגר, מנכ"ל הרשות להתחדשות עירונית, הוסיף: "בשנה האחרונה ראינו התקדמות משמעותית בקידום פרויקטי פינוי-בינוי בפריפריה. המכרזים החדשים יאפשרו לנו להאיץ את התהליך ולשפר את איכות החיים בערים אלה לאחר המלחמה".

התוכנית צפויה להתחיל בקרוב, כאשר המכרזים יפורסמו בשבועות הקרובים. היא מהווה חלק ממאמץ ממשלתי רחב יותר לקדם התחדשות עירונית מחוץ לאזורי הביקוש המרכזיים, ולתת מענה לצרכי השיקום והפיתוח של אזורי הפריפריה.

מנכ"ל קבוצת דוניץ אלעד, רונן יפו, בירך על היוזמה והוסיף: "זהו צעד משמעותי בכיוון הנכון, במיוחד עבור אזורים שנפגעו במלחמה. המענקים הללו יאפשרו לנו ולחברות אחרות בענף לקדם פרויקטים חיוניים באזורים שבעבר נחשבו פחות כדאיים כלכלית. זו הזדמנות ייחודית לשלב שיקום ופיתוח עם שיפור המיגון והתשתיות".