תוכנית מתחם גיורא ברמלה אושרה להפקדה בותמ"ל

התוכנית להתחדשות עירונית כוללת הריסת 750 יחידות דיור ישנות ובניית 3,206 יחידות חדשות, לצד הקמת שטחי תעסוקה, מסחר, מוסדות ומבני ציבור. המתחם ישתרע על 188 דונם ויתחבר לתחנת המטרו המתוכננת, תוך יצירת מרחב אורבני איכותי

רמלה. צילום מתוך אתר הפייסבוק של העירייה


רשות מקרקעי ישראל ועיריית רמלה יוזמות תוכנית התחדשות עירונית נרחבת למתחם גיורא בצפון מערב העיר. התוכנית, אשר אושרה להפקדה בוועדה למתחמים מועדפים לדיור (ותמ"ל), צפויה להעניק מתיחת פנים משמעותית לשכונה הוותיקה.

מתחם גיורא, המשתרע על שטח של כ-188 דונם, תחום בין רחוב משה דיין וכביש 200 בצפון, רחוב צה"ל בדרום, רחוב עמיחי במזרח ורחוב חטיבת קרייתי במערב. כיום, מבני השיכון בשכונה כוללים כ-750 יחידות דיור, חלקן במצב פיזי ירוד. במסגרת ההתחדשות העירונית, ייהרסו הבניינים הקיימים ובמקומם ייבנו כ-3,206 יחידות דיור חדשות במגדלים בני עד 25 קומות ובבנייה רוויה בגובה של עד 9 קומות.

אחד המוקדים המרכזיים בתוכנית הוא תחנת המטרו העתידית של קו 1M, אשר עתידה לקום בחלקו הצפוני של המתחם ולחבר את רמלה למרכז גוש דן. התוכנית מציעה רשת רחובות חדשה שתקשר בין אזורי הסביבה העירונית לתחנה, תוך יצירת מרחב אורבני איכותי סביבה. האזור הסמוך לתחנה יאופיין בעירוב שימושים ובנייה בעצימות גבוהה, ויכלול דיור בר השגה ופונקציות ציבוריות המיועדות לשרת את כלל תושבי העיר.

התוכנית שמה דגש על חיבור השכונה לצירים הקיימים סביבה ויצירת רשת עירונית היררכית חדשה. אחד המרכיבים הבולטים הוא שדרה ציבורית ירוקה שתחצה את השכונה ותחבר בין תחנת המטרו למרכז העיר. לאורך הצירים הראשיים ובקרבת התחנה מוצע עירוב שימושים, הכולל מגורים, תעסוקה ומסחר. בחלקה הדרומי של התוכנית יושם דגש על בינוי למגורים.

לרווחת התושבים, התוכנית כוללת גם רשת שבילי הליכה ואופניים, לצד הקצאת שטחים ומבנים לצורכי ציבור, ובהם שטחים פתוחים, מוסדות חינוך, בריאות, דת וקהילה, וכן דיור ציבורי בהישג יד.

לדברי מתניה שי, מנהל הפיתוח העיסקי של חברת דוניץ-אלעד, "התוכנית החדשה במתחם גיורא היא צעד משמעותי לא רק עבור רמלה, אלא גם עבור כל היישובים שמסביב לה. השילוב בין תחנת המטרו העתידית, בנייה למגורים, ותשתיות ציבוריות מתקדמות יהפוך את האזור לאטרקטיבי ביותר הן למגורים והן לעסקים".